Warzenie piwa

Członkowie Koła Naukowego Technologów Żywności co roku pomagają w przygotowaniu prezentacji naszego wydziału na Dni SGGW. Już trzeci rok z rzędu na stoisku naszego wydziału było można spróbować piwa przygotowanego przez członków Koła Naukowego. W 2007 roku było to piwo typu bitter ale. Jest to piwo o ciemnej, bursztynowej barwie i wyraźnej goryczce. Bitter ale najlepiej smakuje schłodzone do temperatury 8-90C.
Recepturę piwa przygotował nasz kolega inż. Łukasz Piwnicki.

Do produkcji piwa użyliśmy słodu jasnego pale ale oraz słodu karmelowego, suszonych drożdży safale, szyszki chmielu goryczkowego Marynka oraz granulat chmielu aromatycznego Cascade. Produkcja piwa wyglądała w następujący sposób:

Do ciepłej wody dodaliśmy ześruto-wany słód. Zacieranie prowadziliśmy metodą infuzyjną  w stałej temperaturze 670C. Następnie zacier przefiltrowaliśmy w kadzi filtracyjnej. Brzeczkę z chmielem gotowaliśmy przez ok. jedną godzinę. Po schłodzeniu brzeczkę zadaliśmy drożdżami i zostawiliśmy na pięć dni do fermentacji głównej. Po upływie tego czasu piwo zlaliśmy do leżakowania. Po upływie kolejnych dwóch tygodni do piwa dodaliśmy ekstrakt słodowy w celu wytworzenia dwutlenku węgla. Piwo rozlaliśmy do dwóch zbiorników dzięsięcio-litrowych.