Pozostała działalność


Wycieczka do browaru w Warce

    W dniu 22 marca 2010 roku przedstawiciele Koła Naukowego Technologów Żywności zwiedzali browar w Warce. Browar ten należy do grona najnowocześniejszych zakładów piwowarskich w Europie. Przy produkcji piwa w zakładzie stosowana jest technologia HGB oraz wykorzystywane są bardzo pojemne tankofermentatory. Obecnie browar wytwarza rocznie ok. 3,5 mln hektolitrów piwa i jest jednym z największych browarów przemysłowych w Polsce.
    Decyzja o budowie dużego zakładu produkcji piwa w Warce zapadła w 1968 roku. Inwestycja została zrealizowana w latach 1973-1975. Początkowo browar w Warce należał do Zakładów Piwowarskich w Warszawie, jednak w  1976 roku wyodrębniono go i powołano Zakłady Piwowarskie w Warce. W 1999 roku browar został przejęty przez holenderski koncern piwowarski Heineken. W 2003 roku zakład w Warce przekształcono w spółkę akcyjną, a następnie rok później włączono w skład Grupy Żywiec. W tym czasie dokonano całkowitej przebudowy budynków browaru i dokończono jego modernizację. Dzięki poczynionym inwestycjom wybudowano m.in. w ultranowoczesny system filtracji membranowej oraz warzelnię z największą na kontynencie europejskim kadzią filtracyjną o średnicy ponad 13 metrów. Budynek warzelni w Warce jest niecodziennym przykładem współczesnej architektury przemysłowej. Supernowoczesne urządzenia zostały wkomponowane w przestrzenny, lekki w swej konstrukcji budynek, który, dzięki zastosowanym materiałom wykończeniowym przypomina klimat starego browaru.
W browarze w Warce produkowane są piwa: Warka, Strong i Królewskie.
    Kilkugodzinna wycieczka wraz przewodnikami, po współczesnych budynkach Browaru w Warce, pokazała nam cały cykl produkcji piwa, począwszy od warzelni a skończywszy na dziale sortowania i pakowania gotowego produktu. Finałem zwiedzania była degustacja piwa wraz z zakąskami.

 

Galeria zdjęć